جزیره آکدامار وان و جاذبه‌های آن

سپهر ریاحی 302 1401/12/21

جزیره آکدامار وان و جاذبه‌های آن

جزیره آکدامار وان که به زبان ترکی Akdamar Island نامیده می‌شود، یکی از معروف‌ترین و زیباترین جاذبه‌های شهر وان ترکیه است که در دریاچه بزرگ وان قرار گرفته و بسیاری از گردشگران و مسافران شهر وان را به خود جذب می‌کند. جزیره آکدامار که در جنوب دریاچه وان و در غرب شهر وان قرار گرفته، وسعتی در حدود 700 متر مربع داشته و تا ساحل دریاچه نیز 3 کیلومتر فاصله دارد. شهرت جزیره آکدامار وان مربوط به یک داستان افسانه‌ای و باستانی در وان می‌شود و نام جزیره نیز برگرفته از همین موضوع است. جزیره آکدامار به قدری زیباست که بسیاری از گردشگران و مسافران شهر وان، پس از رزرو هتل‌های وان و محل اقامت خود در وان، این جزیره را به عنوان اولین جاذبه شهر وان برای گشت و گذار و بازدید انتخاب می‌کنند. گفته شد که دلیل نام گذاری جزیره آکدامار وان به یک افسانه قدیمی باز می‌گردد؛ داستان افسانه‌ای که در آن یک شاهزاده به نام تامارا در این جزیره سکونت می‌کرد و زمانی عاشق فردی غیر اشراف‌زاده شده بود. جوانِ عاشقِ شاهزاده، هر شب و مخفیانه به وسیله‌ی نور فانوسی که معشوقه‌اش روشن کرده و به سمت او می‌گرفت، راه خود را پیدا کرده و با شنا کردن خود را از ساحل دریاچه به سمت جزیره و شاهزاده می‌رساند. دیدارهای صمیمانه و عاشقانه‌ی آنها مدت‌ها ادامه داشت، تا اینکه پدر شاهزاده از این موضوع خبردار می‌شود و شبی فانوس دخترش را می‌شکند و پسرک عاشق را در دریاچه و در تاریکی شب رها می‌کند. جوان عاشق بعد از گم کردن مسیر خود در دریاچه غرق می‌شود و آخرین کلامی که از دهان او جاری می‌شود، " آخ تامارا " بوده و همین نام روی دریاچه معروف وان باقی می‌ماند و بعدها به نام آکدامار تغییر می‌کند.

چرا باید از جزیره آکدامار بازدید کرد؟

برای دیدن و گشت و گذار در جزیره آکدامار وان دلایل زیادی وجود دارد که مهمترین آنها را می‌توان در طبیعت زیبا و منحصربه‌فرد جزیره در عین وسعت کم آن پیدا کرد. این موضوع سبب می‌شود که جزیره آکدامار به یکی از جاهای دیدنی طبیعی و تاریخی وان ترکیه تبدیل شود. برای رسیدن به جزیره محصور در آب دریاچه وان، باید مسیر 3 کیلومتری ساحل تا جزیره را با قایق‌های موجود در ساحل طی کرد که همین موضوع می‌تواند یکی از جذابیت‌های وان و جزیره آکدامار باشد. مسیر حدفاصل ساحل تا جزیره به قدری زیبا و دیدنی‌ست که دوست نخواهید داشت لحظه‌ای از آن چشم بردارید. هوای جاری در جزیره نیز به قدری تمیز، لطیف و پاک بوده که ریه‌هایتان را به وجد خواهد آورد. پس فراموش نکنید که پس از رزرو یکی از هتل‌های وان در موتور جستجوی Hotelrate.ir، حتماً در اولین فرصت از جزیره آکدامار بازدید کنید.

کلیسای صلیب مقدس وان

معروف‌ترین بنای تاریخی و جاذبه‌ی جزیره وان، کلیسای معروف به کلیسای صلیب مقدس است که قدمتی طولانی دارد و در زمان امپراطوری ارامنه (سالهای 915 تا 921 میلادی) و به دستور پادشاه آن زمان و توسط معماری زبردست و معروف به نام مانوئل، به طرزی ماهرانه و زیبا ساخته شده است. نمای کلیسا به وسیله سنگ‌هایی با رنگ‌هایی جذاب و تراشیده تزئین شده است. در داخل کلیسا نیز نمای آن با نقش‌ها و طر‌ح‌هایی بسیار کهن و دیدنی که به نظر می‌رسد در دوره‌های بعد تکمیل و یا بازسازی شده‌اند، مزین شده است. بررسی‌ها و تحقیقات باستان‌شناسان و مورخان، این طرح‌ها را به داستان‌های کتاب‌های مقدس انجیل و تورات می‌رساند. نکته جالب این این کلیسا این است که در داخل آن بخشی مخصوص مربوط به عکس‌هایی زیبا و دیدنی از عکاسی ماهر و خوش‌ذوق و با‌تجربه به نام عزت کریبار وجود دارد که عکس‌های او همگی از روی نقش‌ها و طرح‌های روی دیوار و بناهای کلیسا گرفته شده است. اگر به عکس‌های عزت کریبار دقت کنید متوجه خواهید شد این عکاس 84 ساله چه زاویه دید متفاوت و بزرگی به جهان اطراف خود داشته است. احتمالاً دیدن عکس‌های او شما را سر ذوق بیاورد و علاقه‌مند شوید تا خودتان نیز مانند او از کلیسای صلیب مقدس عکس بگیرید و توانایی خود را به چالش بکشید!

کلیسای صلیب مقدس وان، جزیره آکدامار

همچنین در بخش دیگری از کلیسای صلیب مقدس، یک عینک تحت عنوان عینک واقعیت مجازی تعبیه شده تا به کمک فناوری به یک گشت و گذار و سیر جذاب و تکرارنشدنی پیرامون دریاچه وان، کلیسا و جزیره‌ی شگفت‌انگیز آکدامار بروید. با استفاده از این عینک این توانایی را خواهید داشت تا از تماشای زوایای مختلف جزیره آختامار، کلیسا و همچنین دریاچه بزرگ وان لذت ببرید تا سفر به وان بیش از پیش برای شما و همراهانتان خاطره‌انگیز شود. عینک واقعیت مجازی کلیسای صلیب مقدس، این فرصت را در اختیار شما می‌گذارد تا با جزئیات بیشتر و بهتری جهان اطراف دریاچه و جزیره را سیر کنید و اطلاعات بیشتری از آنها به دست بیاورید.

راه‌های رسیدن به جزیره آکدامار وان

پیش‌تر گفتیم که برای رسیدن به جزیره آکدامار وان، باید مسیر 3 کیلومتری ساحل دریاچه وان تا جزیره را با قایق‌های موجود در ساحل طی کنید. بنابراین بعد از مشخص کردن برنامه سفر وان و انتخاب رزرو هتل مدنظرتان از بین هتل‌های وان، به ساحل دریاچه خواهید رفت در آنجا بوسیله قایق‌هایی که گردشگران و مسافران را سوار می‌کنند، به جزیره خواهید رسید.

در اطراف جزیره آکدامار از چه جاذبه‌هایی می‌توان دیدن کرد؟

اسکله آکدامار: 18 کیلومتری
کمپینگ ساحلی: 6 کیلومتر
آرامگاه سلجوقی گواش: 9 کیلومتر

هتل‌های نزدیک جزیره آکدامار:

اقامتگاه دی‌اس‌آی گواس: ۱۷ کیلومتر
اقامتگاه کیزیلای گنچلیک: ۱۷ کیلومتر
هتل گزگینفست وان: ۱ کیلومتر
هتل آهتامارا: ۳ کیلومتر

ثبت نظر